BE Semiconductor Industries logo
BE Semiconductor Industries
Pris 189,25EUR
▲ 5,15 (2,80%)
Udbytte 0,86%
Udbetalingsforhold 60,31%
Vækst i udbytte 1 år
ISIN NL0012866412
Ticker BESI
Sektor Technology
Industri Semiconductor Equipment & Materials
Indeks AEX
Opdateret: 11. sep. 2026 15.36.50 (UTC)

BE Semiconductor Industries Udbytte

Tid til det næste udbytte:
Endnu ikke annonceret
Udbytte/aktiebeløb Ex-udbytte dato Betalingsdato Udbytte
Næste udbytte N/A N/A N/A N/A
Sidste udbytte 1,58 € 27.04.2026 04.05.2026 0,64%
Næste udbytte Regnemaskine
Udbytte/aktiebeløbN/A
Ex-udbytte datoN/A
BetalingsdatoN/A
UdbytteN/A
Sidste udbytte
Udbytte/aktiebeløb1,58 €
Ex-udbytte dato27.04.2026
Betalingsdato04.05.2026
Udbytte0,64%
Logo de BE Semiconductor Industries Pris
BE Semiconductor Industries Pris-

BE Semiconductor Industries Udbyttekalender

Begivenhed Dag
Sidste handelsdato 24. april 2026
Eks-dato 27. april 2026
Registreringsdato 28. april 2026
Betalingsdato 4. maj 2026

*Udbyttedata bekræftet af virksomheden
Kilde: BE Semiconductor Industries
Drevet af DividendPedia

BE Semiconductor Industries udbyttehistorik

Eks-datoBeløbVariationDiv. udbytte
20261,58 €27,52%0,64%
27.04.20261,58 €0,64%
20252,18 €1,40%2,25%
25.04.20252,18 €2,25%
20242,15 €24,56%1,69%
29.04.20242,15 €1,69%
20232,85 €14,41%3,50%
28.04.20232,85 €3,50%
20223,33 €95,88%6,07%
03.05.20223,33 €6,07%
20211,7 €68,32%2,71%
04.05.20211,7 €2,71%
20201,01 €39,52%2,88%
05.05.20201,01 €2,88%
20191,67 €28,02%6,52%
30.04.20191,67 €6,52%
20182,32 €166,67%8,09%
30.04.20182,32 €8,09%
20170,87 €45,00%3,72%
03.05.20170,87 €3,72%
20160,6 €20,00%4,83%
03.05.20160,6 €4,83%
20150,75 €354,55%6,47%
05.05.20150,75 €6,47%
20140,165 €10,00%2,77%
05.05.20140,165 €2,77%
20130,15 €36,36%4,29%
26.04.20130,15 €4,29%
20120,11 €10,00%3,68%
27.04.20120,11 €3,68%
20110,1 €2,80%
02.05.20110,1 €2,80%

BE Semiconductor Industries Udbytteanalyse

Udbytte sidste år
2,25%
0/3
Vækst sidste år
1,40%
1/3
År i træk med at betale
16
1/3
Udbytte De seneste 5 år
3,24%
2/3
Vækst de sidste 5 år
16,63%
3/3
Flere år i træk med stigende udbytte
1
0/3
Udbytte de sidste 10 år
4,23%
3/3
Vækst de sidste 10 år
11,26%
3/3
Udbetalingsforhold
60,31%
3/3
Slutresultat
16/27

BE Semiconductor Industries FAQ

BE Semiconductor Industries har endnu ikke annonceret sit næste udbytte. Det seneste udbytte var 1,58 € pr. aktie.

BE Semiconductor Industries har endnu ikke annonceret den næste udbetalingsdato. Det seneste udbytte blev udbetalt den 4. maj 2026 til aktionærer, der ejede aktierne før den 27. april 2026.

Det seneste udbytte fra BE Semiconductor Industries var 1,58 € pr. aktie, udbetalt den 4. maj 2026.

Årligt betaler BE Semiconductor Industries sit udbytte i måneden april.

Utbytteavkastningen for BE Semiconductor Industries (BESI) det siste året var 2,25%, med et gjennomsnitt på 3,24% de siste fem årene, og 4,23% de siste ti årene.

BE Semiconductor Industriess udbetalingsforhold i det seneste regnskabsår, fastsat til 60,31%, bekræfter, at overskuddet er passende til udbyttebetaling.

BE Semiconductor Industries har ikke registreret en stigning i sine udbyttebetalinger for nylig.