UBS Group logo
UBS Group
Pris 44,56CHF
▲ 0,61 (1,39%)
Udbytte 1,96%
Udbetalingsforhold 37,41%
Vækst i udbytte 2 år
ISIN CH0244767585
Ticker UBSG
Sektor Financial Services
Industri Banks - Diversified
Indeks SMI
Opdateret: 11. sep. 2026 15.30.17 (UTC)

UBS Group Udbytte

Tid til det næste udbytte:
Endnu ikke annonceret
Udbytte/aktiebeløb Ex-udbytte dato Betalingsdato Udbytte
Næste udbytte N/A N/A N/A N/A
Sidste udbytte 1,1 CHF 21.04.2026 23.04.2026 3,28%
Næste udbytte Regnemaskine
Udbytte/aktiebeløbN/A
Ex-udbytte datoN/A
BetalingsdatoN/A
UdbytteN/A
Sidste udbytte
Udbytte/aktiebeløb1,1 CHF
Ex-udbytte dato21.04.2026
Betalingsdato23.04.2026
Udbytte3,28%
Logo de UBS Group Pris
UBS Group Pris-

UBS Group Udbyttekalender

Begivenhed Dag
Sidste handelsdato 20. april 2026
Eks-dato 21. april 2026
Registreringsdato 22. april 2026
Betalingsdato 23. april 2026

*Udbyttedata bekræftet af virksomheden
Kilde: UBS Group
Drevet af DividendPedia

UBS Group udbyttehistorik

Eks-datoBeløbVariationDiv. udbytte
20260,898381 CHF22,22%2,68%
21.04.20261,1 CHF3,28%
20250,735039 CHF28,57%3,17%
15.04.20250,9 CHF3,88%
20240,571697 CHF27,27%2,36%
30.04.20240,7 CHF2,88%
20230,4491905 CHF10,00%2,36%
12.04.20230,55 CHF2,89%
20220,408355 CHF35,14%2,43%
12.04.20220,5 CHF2,97%
20210,3021827 CHF53,52%2,10%
13.04.20210,3021827 CHF2,10%
20200,65017916 CHF7,12%5,68%
05.05.20200,35208 CHF3,71%
24.11.20200,29809916 CHF2,22%
20190,7 CHF7,69%5,48%
06.05.20190,7 CHF5,48%
20180,65 CHF23,53%4,06%
07.05.20180,65 CHF4,06%
20160,85 CHF13,33%5,83%
12.05.20160,85 CHF5,83%
20150,75 CHF200,00%3,90%
11.05.20150,5 CHF2,52%
18.09.20150,25 CHF1,34%
20140,25 CHF50,00%1,38%
12.05.20140,25 CHF1,38%
20130,5 CHF400,00%2,99%
06.05.20130,5 CHF2,99%
20120,1 CHF95,45%0,87%
07.05.20120,1 CHF0,87%
20072,2 CHF2,93%
19.04.20072,2 CHF2,93%

UBS Group Udbytteanalyse

Udbytte sidste år
2,89%
1/3
Vækst sidste år
10,00%
3/3
År i træk med at betale
7
0/3
Udbytte De seneste 5 år
4,04%
3/3
Vækst de sidste 5 år
-3,29%
0/3
Flere år i træk med stigende udbytte
2
0/3
Udbytte de sidste 10 år
3,93%
3/3
Vækst de sidste 10 år
13,87%
3/3
Udbetalingsforhold
6,51%
0/3
Slutresultat
13/27

UBS Group FAQ

UBS Group har endnu ikke annonceret sit næste udbytte. Det seneste udbytte var 1,1 CHF pr. aktie.

UBS Group har endnu ikke annonceret den næste udbetalingsdato. Det seneste udbytte blev udbetalt den 23. april 2026 til aktionærer, der ejede aktierne før den 21. april 2026.

Det seneste udbytte fra UBS Group var 1,1 CHF pr. aktie, udbetalt den 23. april 2026.

Hvert år, i april, betaler UBS Group sit udbytte til investorerne.

I fjor tilbød UBS Group (UBSG) en utbytteavkastning på 2,89%, med et gjennomsnitt på 4,04% i løpet av de siste 5 årene, og 3,93% i løpet av det siste tiåret.

For det seneste regnskabsår rapporterede UBS Group et udbetalingsforhold på 6,51%, hvilket viser, at overskuddet er tilstrækkeligt til udbyttebetaling.

I de seneste 7 år har UBS Group opretholdt en historik med stigende udbytter, med forøgelser i 2 på hinanden følgende år. Væksten i udbyttet var 10,00% sidste år.