Actividades de Construcción y Servicios logo
Actividades de Construcción y Servicios
Pris 98,25EUR
▲ 1,45 (1,50%)
Avkastning på utdelning 2,40%
Utbetalningskvot 61,02%
Utdelningstillväxt 0 år
ISIN ES0167050915
Ticker ACS
Sektor Industrials
Industri Engineering & Construction
Index IBEX35
Uppdaterad: 11 sep. 2026 15:35:02 (UTC)

Actividades de Construcción y Servicios Utdelningar

Dags för nästa utdelning:
Ännu inte meddelad
Utdelning/aktiebelopp Datum för utdelning Betalningsdag Avkastning på utdelning
Nästa utdelning N/A N/A N/A N/A
Senaste utdelning 1,866 € 2026-06-29 2026-07-15 1,48%
Nästa utdelning Kalkylator
Utdelning/aktiebeloppN/A
Datum för utdelningN/A
BetalningsdagN/A
Avkastning på utdelningN/A
Senaste utdelning
Utdelning/aktiebelopp1,866 €
Datum för utdelning2026-06-29
Betalningsdag2026-07-15
Avkastning på utdelning1,48%
Logo de Actividades de Construcción y Servicios Pris
Actividades de Construcción y Servicios Pris-

Actividades de Construcción y Servicios Utdelningskalender

Händelse Dag
Sista handelsdag 26 juni 2026
Ex-date 29 juni 2026
Avstämningsdag 30 juni 2026
Betalningsdag 15 juli 2026

*Utdelningsuppgifter bekräftade av bolaget
Källa: Actividades de Construcción y Servicios
Drivs av DividendPedia

Actividades de Construcción y Servicios utdelningshistorik

Ex-datumBeloppVariationDiv. avkastning
20262,323 €15,51%2,12%
2026-01-210,457 €0,49%
2026-06-291,866 €1,48%
20252,011 €−0,05%3,80%
2025-01-210,454 €0,93%
2025-07-011,557 €2,74%
20242,012 €2,55%5,17%
2024-01-190,457 €1,16%
2024-07-021,555 €4,05%
20231,962 €−2,00%6,88%
2023-01-200,48 €1,76%
2023-07-041,482 €4,98%
20222,002 €16,26%8,85%
2022-01-140,468 €1,97%
2022-07-011,484 €6,95%
2022-08-020,05 €0,22%
20211,722 €−13,42%6,98%
2021-01-220,452 €1,69%
2021-06-221,27 €5,60%
20201,989 €4,68%7,79%
2020-02-180,449 €1,46%
2020-06-231,38 €6,09%
2020-07-020,16 €0,69%
20191,9 €37,18%5,35%
2019-01-220,45 €1,28%
2019-06-241,45 €4,04%
20181,385 €15,80%4,07%
2018-01-220,449 €1,35%
2018-06-220,936 €2,68%
20171,196 €3,91%3,80%
2017-01-200,445 €1,56%
2017-06-270,751 €2,18%
20161,151 €−0,17%5,06%
2016-01-150,444 €2,01%
2016-06-270,707 €3,03%
20151,153 €0,00%3,89%
2015-01-290,45 €1,46%
2015-07-020,703 €2,47%
20141,153 €3,69%3,96%
2014-01-300,446 €1,71%
2014-07-030,707 €2,20%
20131,112 €−43,50%5,77%
2013-07-041,112 €5,77%
20121,968 €−4,00%10,47%
2012-02-070,9 €3,82%
2012-07-121,068 €7,61%
20112,05 €0,00%6,39%
2011-02-080,9 €2,69%
2011-07-051,15 €3,74%
20102,05 €0,00%6,34%
2010-01-120,9 €2,53%
2010-07-021,15 €3,95%
20092,05 €17,14%6,20%
2009-01-270,9 €2,84%
2009-07-021,15 €3,34%
20081,75 €40,00%5,36%
2008-01-150,75 €2,06%
2008-07-021 €3,46%
20071,25 €108,33%2,88%
2007-01-150,4 €0,97%
2007-07-020,85 €1,86%
20060,6 €53,85%2,02%
2006-01-160,2 €0,73%
2006-07-030,4 €1,24%
20050,39 €−52,44%1,91%
2005-01-240,14 €0,77%
2005-07-010,25 €1,09%
20040,82 €13,89%6,13%
2004-01-150,36 €2,70%
2004-06-070,46 €3,43%
20030,72 €20,00%6,01%
2003-07-030,72 €6,01%
20020,6 €5,57%
2002-07-020,6 €5,57%

Actividades de Construcción y Servicios Analys av utdelning

Avkastning förra året
3,80%
0/3
Tillväxt föregående år
−0,05%
0/3
Flera år i rad med betalning
25
2/3
Avkastning Senaste 5 åren
6,33%
3/3
Tillväxt de senaste 5 åren
0,22%
1/3
Flera år i rad med stigande utdelningar
0
0/3
Avkastning senaste 10 åren
5,77%
3/3
Tillväxt de senaste 10 åren
5,72%
2/3
Utbetalningskvot
61,02%
3/3
Slutresultat
14/27

Actividades de Construcción y Servicios FAQ

Actividades de Construcción y Servicios har ännu inte meddelat sin nästa utdelning. Den senaste utdelningen var 1,866 € per aktie.

Actividades de Construcción y Servicios har ännu inte meddelat nästa utbetalningsdag. Den senaste utdelningen betalades ut den 15 juli 2026 till aktieägare som ägde aktierna före den 29 juni 2026.

Den senaste utdelningen från Actividades de Construcción y Servicios var 1,866 € per aktie och betalades ut den 15 juli 2026.

Actividades de Construcción y Servicios upprätthåller ett schema för halvårsutdelningar, och betalar i juli och januari.

Under det senaste året hade Actividades de Construcción y Servicios (ACS) en utdelningsavkastning på 3,80%, med ett genomsnitt på 6,33% under de senaste 5 åren och 5,77% under det föregående decenniet.

Actividades de Construcción y Servicioss utdelningsandel för det senaste räkenskapsåret är 61,02%, vilket innebär att vinsterna är tillräckliga för att betala utdelningen.

Actividades de Construcción y Servicios har inte en ökande utdelning för tillfället.