Kenmare Resources logo
Kenmare Resources
Pris 179,20EUR
▲ −7,40 (−3,97%)
Avkastning på utdelning 10,05%
Utbetalningskvot 75,41%
Utdelningstillväxt 0 år
ISIN IE00BDC5DG00
Ticker KMR
Sektor Basic Materials
Industri Other Industrial Metals & Mining
Index ISEQ20
Uppdaterad: 11 sep. 2026 15:35:05 (UTC)

Kenmare Resources Utdelningar

Dags för nästa utdelning:
Ännu inte meddelad
Utdelning/aktiebelopp Datum för utdelning Betalningsdag Avkastning på utdelning
Nästa utdelning N/A N/A N/A N/A
Senaste utdelning 0,1 € 2025-09-18 2025-10-14 3,28%
Nästa utdelning Kalkylator
Utdelning/aktiebeloppN/A
Datum för utdelningN/A
BetalningsdagN/A
Avkastning på utdelningN/A
Senaste utdelning
Utdelning/aktiebelopp0,1 €
Datum för utdelning2025-09-18
Betalningsdag2025-10-14
Avkastning på utdelning3,28%
Logo de Kenmare Resources Pris
Kenmare Resources Pris-

Kenmare Resources Utdelningskalender

Händelse Dag
Sista handelsdag 17 september 2025
Ex-date 18 september 2025
Avstämningsdag 19 september 2025
Betalningsdag 14 oktober 2025

*Utdelningsuppgifter bekräftade av bolaget
Källa: Kenmare Resources
Drivs av DividendPedia

Kenmare Resources utdelningshistorik

Ex-datumBeloppVariationDiv. avkastning
202519,9616395 €−49,57%5,71%
2025-05-080,17 €4,31%
2025-09-180,1 €3,28%
202439,583191 €−11,98%11,96%
2024-04-110,3854 €0,11%
2024-09-190,15 €0,05%
202344,972833 €67,12%10,13%
2023-04-130,4333 €0,09%
2023-09-210,175 €0,04%
202226,911248 €142,99%5,93%
2022-04-280,2542 €0,05%
2022-09-220,1098 €0,03%
202111,0750126 €91,32%2,59%
2021-04-150,0769 €0,02%
2021-09-230,0729 €0,02%
20205,7888751 €194,36%2,82%
2020-04-164,081046 €2,24%
2020-09-241,7078291 €0,75%
20191,9665911 €0,84%
2019-09-261,9665911 €0,84%

Kenmare Resources Analys av utdelning

Avkastning förra året
5,71%
0/3
Tillväxt föregående år
−49,57%
0/3
Flera år i rad med betalning
7
0/3
Avkastning Senaste 5 åren
7,26%
3/3
Tillväxt de senaste 5 åren
28,09%
3/3
Flera år i rad med stigande utdelningar
0
0/3
Avkastning senaste 10 åren
0,00%
0/3
Tillväxt de senaste 10 åren
0,00%
0/3
Utbetalningskvot
75,41%
2/3
Slutresultat
8/27

Kenmare Resources FAQ

Kenmare Resources har ännu inte meddelat sin nästa utdelning. Den senaste utdelningen var 0,1 € per aktie.

Kenmare Resources har ännu inte meddelat nästa utbetalningsdag. Den senaste utdelningen betalades ut den 14 oktober 2025 till aktieägare som ägde aktierna före den 18 september 2025.

Den senaste utdelningen från Kenmare Resources var 0,1 € per aktie och betalades ut den 14 oktober 2025.

Aktieägarna i Kenmare Resources tar emot sina utdelningar halvårsvis under september och maj.

Utdelningsavkastningen i Kenmare Resources förra året var 5,71%, med ett genomsnitt på 7,26% under de senaste fem åren.

Kenmare Resourcess utdelningsandel för det senaste räkenskapsåret är 75,41%, vilket innebär att vinsterna är tillräckliga för att betala utdelningen.

Utdelningarna från Kenmare Resources har inte upplevt tillväxt under den senaste perioden.