Spirax-Sarco Engineering logo
Spirax-Sarco Engineering
Pris 7 140,00GBP
▲ 90,00 (1,28%)
Avkastning på utdelning 2,43%
Utbetalningskvot 63,34%
Utdelningstillväxt 9 år
ISIN GB00BWFGQN14
Ticker SPX
Sektor Industrials
Industri Specialty Industrial Machinery
Index FTSE100
Uppdaterad: 28 sep. 2026 15:36:14 (UTC)

Spirax-Sarco Engineering Utdelningar

Dags för nästa utdelning:
00 D
:
00 H
:
00 M
:
00 S
Bekräftad
Kalkylator
Utdelning/aktiebelopp Datum för utdelning Betalningsdag Avkastning på utdelning
Nästa utdelning 0,504 £ 2026-10-15 2026-11-13 0,69%
−0,95%
Senaste utdelning 1,211 £ 2026-04-23 2026-05-22 1,64%
Nästa utdelning Kalkylator
Utdelning/aktiebelopp0,504 £
Datum för utdelning2026-10-15
Betalningsdag2026-11-13
Avkastning på utdelning0,69%
−0,95%
Senaste utdelning
Utdelning/aktiebelopp1,211 £
Datum för utdelning2026-04-23
Betalningsdag2026-05-22
Avkastning på utdelning1,64%
Logo de Spirax-Sarco Engineering Pris
Spirax-Sarco Engineering Pris-

Spirax-Sarco Engineering Utdelningskalender

Händelse Dag
Sista handelsdag 14 oktober 2026
Ex-date 15 oktober 2026
Avstämningsdag 16 oktober 2026
Betalningsdag 13 november 2026

*Utdelningsuppgifter bekräftade av bolaget
Källa: Spirax-Sarco Engineering
Drivs av DividendPedia

Spirax-Sarco Engineering utdelningshistorik

Ex-datumBeloppVariationDiv. avkastning
20261,211 £−27,22%1,64%
2026-04-231,211 £1,64%
2026-10-150,504 £0,69%
20251,664 £3,03%2,61%
2025-04-241,175 £1,98%
2025-10-160,489 £0,72%
20241,615 £3,86%2,06%
2024-04-251,14 £1,29%
2024-10-170,475 £0,70%
20231,555 £11,07%1,53%
2023-04-201,095 £0,96%
2023-10-120,46 £0,52%
20221,4 £13,82%1,22%
2022-04-210,975 £0,77%
2022-10-130,425 £0,41%
20211,23 £10,31%0,90%
2021-04-220,845 £0,69%
2021-10-140,385 £0,26%
20201,115 £8,25%1,12%
2020-04-230,78 £0,88%
2020-10-080,335 £0,30%
20191,03 £13,19%1,31%
2019-04-250,71 £0,87%
2019-10-100,32 £0,42%
20180,91 £15,19%1,53%
2018-04-260,62 £1,10%
2018-10-110,29 £0,47%
20170,79 £11,74%1,43%
2017-04-270,535 £1,02%
2017-10-120,255 £0,44%
20160,707 £−63,16%1,78%
2016-04-280,482 £1,41%
2016-10-130,225 £0,50%
20151,919111 £205,88%5,72%
2015-04-300,466667 £1,33%
2015-06-111,244444 £3,44%
2015-10-080,208 £0,71%
20140,627407 £−76,75%2,17%
2014-04-300,425185 £1,41%
2014-10-090,202222 £0,73%
20132,699088 £399,26%9,18%
2013-04-170,398461 £1,47%
2013-05-291,076923 £3,50%
2013-06-031,037037 £3,40%
2013-10-090,186667 £0,64%
20120,540616 £−28,08%2,35%
2012-04-180,368308 £1,53%
2012-10-100,172308 £0,79%
20110,751693 £80,83%3,75%
2011-04-130,323077 £1,59%
2011-06-080,269231 £1,31%
2011-10-120,159385 £0,83%
20100,415692 £14,20%2,37%
2010-04-140,275692 £1,77%
2010-10-130,14 £0,72%
20090,364 £6,96%3,53%
2009-04-150,250923 £2,79%
2009-10-070,113077 £0,97%
20080,340307 £15,75%3,15%
2008-04-160,232615 £2,02%
2008-10-080,107692 £1,06%
20070,294 £11,43%2,67%
2007-04-180,204615 £1,86%
2007-10-100,089385 £0,81%
20060,263846 £11,87%2,72%
2006-04-190,183077 £1,88%
2006-10-110,080769 £0,84%
20050,235846 £7,35%2,96%
2005-04-200,162615 £2,20%
2005-10-120,073231 £0,86%
20040,219692 £4,62%3,41%
2004-04-210,151846 £2,43%
2004-10-130,067846 £1,02%
20030,21 £3,72%3,97%
2003-04-160,145385 £3,18%
2003-10-150,064615 £1,08%
20020,202462 £3,30%4,75%
2002-04-170,14 £2,96%
2002-10-090,062462 £1,65%
20010,196 £4,00%4,81%
2001-04-110,135692 £3,12%
2001-10-100,060308 £1,58%
20000,188462 £4,79%4,83%
2000-03-200,130308 £3,41%
2000-09-180,058154 £1,46%
19990,179846 £4,38%3,00%
1999-03-220,123846 £2,21%
1999-09-200,056 £0,88%
19980,172307 £5,96%3,12%
1998-03-230,118461 £1,88%
1998-09-210,053846 £1,14%
19970,162615 £10,22%2,27%
1997-03-170,110923 £1,59%
1997-09-220,051692 £0,70%
19960,147539 £14,17%1,92%
1996-03-180,099077 £1,33%
1996-09-230,048462 £0,61%
19950,129231 £76,47%2,25%
1995-04-030,086154 £1,69%
1995-10-020,043077 £0,67%
19940,07323 £−47,76%1,62%
1994-04-110,035538 £0,80%
1994-10-030,037692 £0,82%
19930,140191 £3,75%
1993-04-190,069114 £1,91%
1993-10-040,071077 £1,84%

Spirax-Sarco Engineering Analys av utdelning

Avkastning förra året
2,61%
1/3
Tillväxt föregående år
3,03%
1/3
Flera år i rad med betalning
34
2/3
Avkastning Senaste 5 åren
1,67%
1/3
Tillväxt de senaste 5 åren
8,34%
3/3
Flera år i rad med stigande utdelningar
9
1/3
Avkastning senaste 10 åren
1,55%
1/3
Tillväxt de senaste 10 åren
−1,42%
0/3
Utbetalningskvot
58,29%
3/3
Slutresultat
13/27

Spirax-Sarco Engineering FAQ

Spirax-Sarco Engineering (SPX) har bekräftat en utdelningsbetalning på 0,504 £ per aktie, vilket motsvarar en avkastning på 0,69%.

Innehavare av aktier i Spirax-Sarco Engineering vid 14 oktober 2026 kommer att få 0,504 £ per aktie på utbetalningsdagen för utdelningar, som har fastställts till 13 november 2026.

Spirax-Sarco Engineering betalade ut en utdelning på 1,211 £ per aktie till sina aktieägare på den mest nyligen betalningsdagen, den 22 maj 2026.

Månaderna oktober och april är när Spirax-Sarco Engineering genomför sina utdelningsbetalningar, på ett halvårsvis sätt.

Utdelningsavkastningen för Spirax-Sarco Engineering (SPX) under det senaste året var 2,61%, med ett genomsnitt på 1,67% under de senaste 5 åren och 1,55% under de senaste 10 åren.

Under det senaste räkenskapsåret hade Spirax-Sarco Engineering en utdelningsandel på 58,29%, vilket antyder att vinsterna är lämpliga för utdelningen.

Spirax-Sarco Engineering, efter 34 år av utdelningsbetalningar, har ökat utdelningen under 9 på varandra följande år. Utdelningstillväxten jämfört med föregående år var 3,03%, med en genomsnittlig ökning på 8,34% under de senaste 5 åren.